Windows 11'de Uzak Masaüstü nasıl kullanılır

Windows 11'de Uzak Masaüstü bağlantısı nasıl yapılır ? Windows uzak masaüstü bağlantısı

Google
Windows 11'de Uzak Masaüstü nasıl kullanılır

Windows'un Uzak Masaüstü özelliği, herkesin bilmediği bir uygulamadır, ancak daha iyi biliniyorsa, neredeyse kesinlikle çok daha yaygın olarak kullanılacak bir şeydir.

Kısacası, Uzak Masaüstü, Windows 11 bilgisayarınızı başka bir yerden kontrol etmenin bir yolunu sağlar – windows uzak masaüstü.

Bu, uzaktan çalışma veya uzaktan destek sunma gibi temel olarak iş ve teknik kullanıcılar düşünülerek tasarlanmış olsa da, bu özellik, üst kattaki bilgisayarınızı alt kattaki dizüstü bilgisayarınızdan kontrol etmek gibi daha basit görevler için de kullanılabilir. 

Bir ağ kurulumunuz olduğunu varsayarak, Uzak Masaüstü'nü kullanmaya başlamak için aşağıdaki kılavuzu kullanın.

1. Öncelikle Ayarlar'ı açın. Bunu Başlat düğmesini ve ardından Ayarlar'ı tıklayarak yapabilir veya Windows + I klavye kısayolunu kullanabilirsiniz. Soldaki listede, Sistem bölümüne gidin ve ardından sağ taraftaki Uzak Masaüstü'nü tıklayın . 

Daha sonra hafifçe vurarak Uzak Masaüstü etkinleştirebilirsiniz Uzak Masaüstü için geçiş Açık pozisyon. Özelliği etkinleştirmek isteyip istemediğinizi iki kez kontrol etmek için bir açılır pencere görünecektir - devam etmek için Onayla'yı tıklamanız yeterlidir .

2. Geçişin sağında, aşağıyı gösteren bir ok içeren küçük bir düğme göreceksiniz . Bunu tıklatırsanız, ek seçenekler görünecektir, ancak bunu yapmak için belirli bir nedeniniz olmadıkça bu ayarları değiştirmek iyi bir fikir değildir.

Varsayılan olarak, Uzak Masaüstü, bir bağlantı kurmak için cihazların Ağ Düzeyinde Kimlik Doğrulamayı kullanmasını gerektirir, ancak bu sorun çıkarsa veya karmaşık bir ağ yapılandırmanız varsa, seçenek kutusunun işaretini kaldırarak olduğunu görüntüleyebilirsiniz. Bunun altında Windows, not etmeniz gerekebileceği için Uzak Masaüstü tarafından kullanılan bağlantı noktası numarasını gösterir.

3. Uzak Masaüstü'nü etkinleştirdiğinizde, daha sonra bir bağlantı kurmak için ihtiyacınız olacağından, bilgisayarınızın adını bilmenizi sağlayan yeni bir bölüm görünüme kayar. 

Bilgisayarınızın adını biliyor olmanız, hatta bu adı seçmeniz mümkündür ve bu, bilgisayarınızı çapa ağınızda tanımlamak için kullanılan adla aynıdır. Adı herhangi bir nedenle değiştirmek isterseniz , Ayarlar'ın Sistem bölümüne dönün ve pencerenin sağ üst kısmındaki Yeniden Adlandır bağlantısına tıklayın, bir ad girin ve istendiğinde Windows'u yeniden başlatmadan önce İleri'ye tıklayın .

4. Artık Uzak Masaüstü'nü etkinleştirdiğinize göre, bilgisayarınıza bağlanmak ve uzaktan kontrol etmek için çeşitli araçları kullanabilirsiniz. Windows'un Başlat menüsünde bulunan yerleşik bir Uzak Masaüstü Bağlantısı uygulaması vardır, bu yüzden buna bakarak başlayacağız.

Uygulamayı ikinci bir bilgisayarın Başlat menüsünden başlatın ve bağlanmak istediğiniz makinenin adını yazın. Şimdi hemen araya girip Bağlan düğmesini tıklayabilir veya bir sonraki adımda açıklandığı gibi ek seçenekleri yapılandırabilirsiniz.

5. Seçenekleri Göster'in yanındaki oka tıklayın ve bağlanmak için kullanmak istediğiniz kullanıcı adını belirtebilirsiniz. Taşıma Ekran sekmesi size uzak oturum penceresinin boyutunu seçmek için kaydırma çubuğunu kullanmak ve aynı zamanda kullanılması gerektiğini renk derinliğini belirtebilirsiniz.

On Yerel Kaynaklar yazıcılar ve pano içeriğinden olarak - sekmede, ses kaynakları cihazlar arasında paylaşılması gereken ne seçerek yanı sıra uzak ve yerel oturumda arasında nasıl işleneceğini belirleyebilirsiniz. Yavaş bir bağlantınız varsa, görsel seçeneğini geri aramak için Deneyim sekmesini kullanın. Bağlantı kurmak için Bağlan'a tıklayın .

6. Eğer bağlanmaya çalıştığınız bilgisayarın için giriş bilgilerine sunmak zorunda olacak - ve ardından - bu normalde Windows oturum kullandıkları sadece aynı şifre OK .

7. Artık kendinizi diğer PC'nizde oturum açmış, bir pencerede Windows 11'i kullanmaya hazır bulacaksınız.

8. Uzaktan erişimden çıkmak istiyorsanız, sadece kapat simgesine basın ve oturumun bağlantısını kesmek isteyip istemediğinizi onaylayan bir mesaj kutusuna yönlendirileceksiniz.

Tamam'a basın , bağlantı kapanacaktır.

9. Microsoft'un Uzak Masaüstü uygulaması mobil cihazlar için de mevcuttur, böylece isterseniz akıllı telefonunuzu veya tabletinizi kullanarak PC'nizi kontrol edebilirsiniz.

Uygulamanın hem Android hem de iOS sürümleri ücretsiz olarak mevcuttur ve daha önce incelediğimiz masaüstü uygulamasıyla hemen hemen aynı şekilde çalışır.

Mac'e Windows 10 nasıl kurulur

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
1
funny
0
angry
0
sad
0
wow
1