Twitter CEO'su Jack Dorsey İstifa Etti

Twitter CEO'su Jack Dorsey görevinden istifa etti ve şirketin CTO'su Parag Agarwal yönetim kurulu tarafından oybirliğiyle halefi olarak seçildi.

Google
Twitter CEO'su Jack Dorsey İstifa Etti

Twitter CEO'su Jack Dorsey görevinden istifa etti ve şirketin CTO'su Parag Agarwal yönetim kurulu tarafından oybirliğiyle halefi olarak seçildi. Bir kaynak Reuters'e verdiği demeçte, şirketin yönetim kurulu geçen yıldan beri Dorsey'in ayrılışına hazırlanıyor. Haber, Twitter'ın Facebook ve TikTok gibi sosyal medya rakipleriyle rekabet etmek ve 2023 yılına kadar yıllık gelirini ikiye katlama hedefine ulaşmak için geçen yıl ürün inovasyonunun hızını artırdığı bir sırada geldi.

Dorsey ayrıca, 16 yıl sonra Twitter CEO'luğundan istifa etme nedenlerini ve Agarwal'ın Dorsey'in 2006'da ortaklaşa kurduğu şirketi yönetmeye neden uygun olduğunu açıklamak için tweet attı.

"Şirketin kurucularından ayrılmaya hazır olduğuna inandığım için Twitter'dan ayrılmaya karar verdim. Twitter'ın CEO'su olarak Parag'a olan güvenim derin. Son 10 yılda yaptığı çalışmalar dönüşümsel oldu. Kendisine derinden minnettarım. yetenek, kalp ve ruh. Liderlik zamanı" dedi Dorsey.

Agrawal, hazırladığı bir açıklamada, "Yönetime, liderliğime duydukları güven için ve Jack'e sürekli akıl hocalığı, desteği ve ortaklığı için teşekkür etmek istiyorum" dedi. "Jack'in liderliği altında başardığımız her şeyi geliştirmek için sabırsızlanıyorum ve önümüzdeki fırsatlar beni inanılmaz derecede güçlendiriyor".

Agrawal Twitter'a 2011 yılında katıldı ve Twitter tarafından yayınlanan bir basın açıklamasına göre Ekim 2017'den bu yana Baş Teknoloji Sorumlusu (CTO) olarak görev yapıyor. Şirket, CTO olarak atanmadan önce, Agarwal'ın gelir ve tüketici mühendisliği alanındaki çalışmaları nedeniyle Twitter'ın ilk 'Seçkin Mühendisi' olduğunu söyledi. Hindistan kökenli yönetici, doktora derecesine sahiptir. Stanford Üniversitesi'nden Bilgisayar Bilimi ve Bombay Hindistan Teknoloji Enstitüsü'nden Bilgisayar Bilimi ve Mühendisliği Lisans Derecesi.

Dorsey'in ayrılması ve Agarwal'ın Twitter CEO'luğunu devralmasına ek olarak şirket, 2016 yılından bu yana Twitter Yönetim Kurulu üyesi olan Bret Taylor'ın Bağımsız Yönetim Kurulu Başkanı olarak atandığını da duyurdu.

Mikroblog platformunun hisseleri erken işlemlerde yüzde 9 yükselirken , Dorsey'in aynı zamanda CEO'su olduğu dijital ödeme firması Square'in hisseleri yüzde 3 arttı. Hisse alım satımı daha sonra beklenen bir duyuru öncesinde askıya alındı.

28 Kasım'daki tweetinde Dorsey, "Twitter'ı seviyorum" dedi. Bu tweet'teki "beğeniler" Pazartesi günü 54.000'in üzerine çıktı.

CNBC, Dorsey'in hareketini bildiren ilk kişi oldu .

Dorsey, 2020'nin başlarında, hedge fonunun Twitter'a çok az dikkat ettiğini ve aynı zamanda ödeme işleme şirketi Square Inc.

Dorsey, Elliott ve müttefiki, satın alma şirketi Silver Lake Partners'a Twitter'ın yönetim kurulunda yer vererek baskıyı savuşturdu.

Tepkiniz nedir?

like
1
dislike
0
love
1
funny
0
angry
0
sad
0
wow
1