GTA 3 Xbox'a özel olabilirdi - ancak Microsoft yüzyılın hatasını yaptı

Microsoft, GTA 3'ü orijinal Xbox'a özel bir konsol yapma şansını azalttı ve bunun muhtemelen Sony'nin altıncı nesil konsollarda verebileceği en büyük hediye olduğu ortaya çıktı.

Google
GTA 3 Xbox'a özel olabilirdi - ancak Microsoft yüzyılın hatasını yaptı

'Power On: The Story of Xbox' belgeselinde açıklandığı gibi, Rockstar, Xbox'a özel olarak eski serilerinden birini canlandırmak için Microsoft ile görüşüyordu: bu oyun GTA 3 olarak devam edecekti. Ancak yayıncı bunu geri çevirdi, Bu, Rockstar'ın 2001'de PS2'ye özel zamanlı olarak Grand Theft Auto 3'ü geliştirmesine yol açtı.

Belgeselin bölümü, Twitter'da Rockstar haber uzmanı Ben Turpin tarafından vurgulandı ve "Microsoft yöneticileri, GTA 3 için bir teklifi reddettiğini" belirtti. sadece PS2'de, sadece devamı olan Grand Theft Auto Vice City tarafından gölgede bırakıldı.

Ama ister inanın ister inanmayın, bu hikayenin en çılgın kısmı bu değil. Orijinal Xbox'ın yaratılmasının ayrılmaz bir parçası olan Seamus Blackley, sosyal medyada fazladan, oldukça mizahi bir bilgi paylaştı.

Görünüşe göre GTA 3, Rockstar'ın o sırada üretimde olduğu tek oyun değildi. Geliştiricinin ayrıca bir Austin Powers oyunu için - bunu al - büyük umutları vardı. Harika bebek.

Oyun tarihinde oldukça endişe verici bir dipnot ve GTA 3'ü geçmek, Xbox markası için Halo: Combat Evolved şeklinde kendi öldürücü uygulamasıyla övünmeseydi daha da büyük sorun yaratabilirdi .

Tabii ki Rockstar, bugünlerde Microsoft ile dostane ilişkiler içinde ve GTA 5 ve Red Dead Redemption 2 gibi büyük ölçekli projelerinin çoğunu hem PlayStation hem de Xbox platformlarında aynı anda yayınlıyor . Bununla birlikte, GTA 3, gün içinde PS2'nin popülaritesinden büyük ölçüde sorumluydu, bu da Microsoft'un Sony'ye oyunu orijinal olarak küçümseyerek büyük bir kazanç sağladığı anlamına geliyordu.

Yine de, GTA Trilogy'deki (GTA 3, Vice City ve San Andreas) üç oyunun her biri PS2'de zamanlanmış münhasırlıktan keyif aldığından, bu kararın dalgalanmaları altıncı nesil konsollarda tartışmalı bir şekilde hissedildi . Her ikisi de makul bir süre için PSP el konsoluna özel olan Liberty City Stories ve Vice City Stories'den bahsetmiyorum bile.

GTA 3 aslında Xbox'a özel olsaydı, oyun ortamının o zamanlar nasıl görüneceğini söylemek zor. Milyonlarca satışı kesinlikle Sony'den uzaklaştıracaktı, ancak PS2, pazardaki ilk birkaç yılında kesinlikle mükemmel oyunlardan yoksun değildi. Final Fantasy 10, Ridge Racer 5, Ratchet and Clank, Devil May Cry ve Tekken Tag Tournament aklıma geliyor.

Capcom ve Sega'nın geniş üçüncü taraf desteği sayesinde Xbox da harika oyunlarda pek eksik değildi, ancak hiçbiri yukarıda bahsedilen PS2 oyunlarının birçoğunun yaptığı ticari sıçramayı başaramadı, Halo'nun çok fazla işi vardı. bu konuda kaldırma.

Yine de, Power On: The Story of Xbox belgeselinde bu kadar dürüst olduğu için Xbox'ın payına düşeni alacağını düşünüyoruz. Bölümsel belgesel, Xbox markasının tüm tarihini, siğiller ve Xbox 360 Red Ring of Death fiyaskosu da dahil olmak üzere hepsini kapsar . Ve markaya yakından aşina olan insanların, düşüşleri kadar zirveleri hakkında da bu kadar açık olduklarını görmek ilginçti.

En azından Microsoft'un en yeni konsolunda, çoğu her zamankinden daha yüksek çözünürlükte çalışan ve Otomatik HDR desteği içeren orijinal Xbox oyunlarını oynamaya devam edebilirsiniz. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, GTA 3 mevcut değil. 

Tepkiniz nedir?

like
3
dislike
0
love
3
funny
0
angry
0
sad
0
wow
1