Elon Musk, insanlığın ‘tek gezegenli bir tür’ olmaması için SpaceX’in Mars’a ulaşmasını istiyor

SpaceX CEO’su Elon Musk Teksas, Brownsville yakınlarındaki Boca Chica’da şirketin Teksas fırlatma tesisinde yeni nesil Starship uzay aracı hakkında bir güncelleme veriyor.

Google
Elon Musk, insanlığın ‘tek gezegenli bir tür’ olmaması için SpaceX’in Mars’a ulaşmasını istiyor

SpaceX’in kurucusu ve CEO’su Elon Musk , şirket için vizyonuna odaklanmaya devam ediyor: Starship roketleri ile insanları kızıl gezegene taşıyan ve Mars’ta kalıcı bir insan varlığı oluşturmak.

Musk, Cuma günü yaptığı açıklamada , şirketin Crew-2 misyonunu  yörüngeye başlatmasının ardından yaptığı konuşmada, “Bu tek gezegen türlerinden biri olmak istemiyoruz, çok gezegenli bir tür olmak istiyoruz” dedi  .

“İnsanların aya son gidişinin üzerinden neredeyse yarım yüzyıl geçti. Bu çok uzun, oraya geri dönmemiz ve ayda kalıcı bir üs kurmamız gerekiyor - yine aydaki kalıcı olarak işgal edilmiş büyük bir üs gibi. Ve sonra bir uzay medeniyeti, çok gezegenli bir tür olmak için Mars’ta bir şehir inşa edin” dedi Musk.

Starship, SpaceX’in Teksas Boca Chica’daki geliştirme tesisinde inşa ettiği ve test ettiği devasa paslanmaz çelik rokettir. Starship’in amacı kargo ve insanları aya ve Mars’a göndermektir. Mevcut Starship prototipleri yaklaşık 150 fit yüksekliğinde veya yaklaşık 15 katlı bir bina büyüklüğündedir ve her biri üç Raptor roket motoru tarafından desteklenmektedir.

Musk daha önce  Starship’i tamamen geliştirmenin yaklaşık 5 milyar dolara mal olacağını tahmin etmişti , ancak SpaceX bugüne kadar programa ne kadar harcadığını açıklamadı. Şirket, SpaceX’in değerlemesi yaklaşık 74 milyar dolara çıkarak onu dünyanın en değerli özel şirketlerinden biri haline getirerek , hem Starship’i hem de benzer şekilde iddialı Starlink projesini finanse etmek için son birkaç yılda istikrarlı bir şekilde fon topladı .

Ek olarak, SpaceX geçen hafta NASA’dan, uzay ajansının 2024′ü hedefleyen ilk mürettebatlı görevle astronotları ay yüzeyine indirmesine yardımcı olmak için 2,9 milyar dolarlık bir sözleşme kazandı .

″[Starship] şimdiye kadar çoğunlukla dahili olarak finanse edildi ve oldukça pahalı. Anlayabileceğiniz gibi, video izliyorsanız, birkaçını havaya uçurduk” dedi Musk.

Şirket, son dört yüksek irtifa uçuşundan sonra iniş denemeleri ateşli patlamalarla sonuçlanmasına rağmen, Starship’in birçok başarılı test uçuşunu gerçekleştirdi. Prototiplerin imhasına rağmen, SpaceX test uçuşlarını tamamen yeniden kullanılabilir bir roket yaratma yolunda ilerleme olarak görüyor. SpaceX’in mevcut Falcon roket filosu, şirket roketin güçlendiricilerini indirip yeniden kullanabildiği için kısmen yeniden kullanılabilir.

Ancak Musk, Starship’in uzay yolculuğunu ticari hava yolculuğuna daha çok benzer bir şeye dönüştürmesini umuyor. Roketin muazzam boyutu, aynı anda birkaç kat daha fazla kargo fırlatma yeteneğine de sahip olacak - karşılaştırma için, SpaceX’in Falcon 9 roketleri bir seferde 60′a kadar Starlink uydusu gönderebilir, SpaceX, Starship’in 400 Starlink uydusu fırlatabileceğini söylüyor.  

Musk , SpaceX’in 2026 yılına kadar insanları Mars’a indireceğinden “son derece emin” ve geçen Aralık ayında bunun “bundan yaklaşık altı yıl sonra” ulaşılabilir bir hedef olduğunu söyledi. SpaceX’in “iki yıl içinde” mürettebatsız bir Starship roketi göndermeyi planladığını da sözlerine ekledi.

Bu arada, SpaceX’in Starship’in yolcu taşımadan önce kat etmesi gereken birçok dönüm noktası var. Roket henüz yörüngeye ulaşmadı. Geçen yıl Musk , şirketin “biz insanları gemiye koymadan önce yüzlerce görevi uydularla uçuracağını” söyledi .

Musk, Mars’a odaklanmış olabilir, ancak Starship’in gelişiminin önündeki engeller uzay milyarderinde kaybolmaz.

Musk, “Yapması zor bir araç çünkü bu hızlı ve tamamen yeniden kullanılabilir roket somununu kırmaya çalışıyoruz” dedi. “Ama uzayda devrim yaratmak için gerçekten önemli olan şey, aynı zamanda güvenilir olan, hızla yeniden kullanılabilen bir rokettir.”

Tepkiniz nedir?

like
1
dislike
0
love
1
funny
0
angry
0
sad
0
wow
1