Bir cihazda iki VPN nasıl kullanılır

İlk VPN'inizi kurmak size her türlü avantajı sağlar. Herkese açık Wi-Fi'ye eriştiğinizde daha fazla korunursunuz, Netflix ve diğer yüzlerce sitenin engellemesini kaldırabilir ve güvenli bir şekilde torrent kullanmaya başlayabilirsiniz.

Google
Bir cihazda iki VPN nasıl kullanılır

Ama ya bu VPN ihtiyacınız olan her şeyi tam olarak yapmıyorsa - belki vardır? Veya ücretsiz bir VPN'dir ve ay sonundan önce her zaman verileriniz mi biter? İlk hizmetin yapamadığını yapmak için veya sadece genel bir yedekleme olarak ikinci bir VPN kurmak isteyebilirsiniz.

Muhtemelen bunun bir ağ felaketi alanı olduğunu, aynı cihaza asla iki VPN kurmamanız gerektiğini ve yaparsanız [buraya korkunç bir sonuç ekleyin] okudunuz.

Bunda biraz gerçek var. VPN'leri ikiye katlamak, bazı durumlarda size gerçek sorunlara neden olabilir. Ancak çoğu zaman gayet iyi çalışır ve bu makalede yedek bir VPN'nin ne zaman ve nerede yararlı olabileceğini açıklayacağız. Ayrıca, kurulumunuzun sorunsuz çalışmasını sağlamak için bazı ipuçlarımız var.

Aynı anda iki VPN kullanmak: sorun

Kullanılabilir iki VPN uygulamasına sahip olmak uygundur, ancak bazı kişilerin daha büyük hedefleri vardır: aynı anda her iki VPN'ye de bağlanmak isterler.

Niye ya? Bunun bazı gizlilik avantajları vardır. Örneğin verileriniz iki kez şifrelenir. Ve trafiğiniz bir hizmet üzerinden yönlendiriliyorsa, bu, web sitelerinin yalnızca ikinci VPN'nin IP adresini gördüğü anlamına gelir: gerçek IP adresiniz ekstra bir koruma katmanı alır.

Ne yazık ki, en azından aynı cihazda iki uygulama kullanırken de büyük bir sorun var: neredeyse kesinlikle işe yaramayacak.

İşte sorun. 1 numaralı uygulamayı kullanarak bağlanın ve bu, tüm trafiğinizi o sağlayıcının ağ bağdaştırıcısı üzerinden göndermek için cihazınızı yeniden yapılandırır. 2. uygulamayı kullanarak bağlanın ve bu kuralları kendi bağdaştırıcısı aracılığıyla trafiği yeniden yönlendirerek kendi kurallarıyla değiştirmeye çalışacaktır. Uygulamalar birlikte çalışmak yerine trafiğiniz ve ayarlarınız için savaşacak. 

En olası sonuç, ikinci VPN'nin bağlanmayacağı ve yalnızca ilkini kullanabilecek olmanızdır. Ancak, uygulamalardan birinin veya her ikisinin de çökmesi veya siz onları kapatana kadar internet bağlantınızın kesilmesi de mümkündür.

Birden çok VPN yükleme

Bir çoklu VPN kurulumu oluşturmak, ihtiyacınız olan uygulamaları yükleyerek başlar. Bu, yalnızca mobil VPN uygulamalarını edindiğiniz mobil cihazlarda neredeyse kesinlikle bir sorun olmayacaktır , ancak bir PC'deki sorunlar için daha fazla kapsam vardır.

Windows'a bir VPN kurun ve genellikle TAP ve TUN adaptörlerini - bağlantılarını yapmak için kullanılan sanal ağ sürücüleri - yükler . Birkaç bağdaştırıcınız varsa ve bağlanamıyorsanız, kötü tasarlanmış bir uygulamanın kafası karışabilir.

Bu nedenle, PC'nizi VPN A ile donattıysanız ve ardından VPN B'nin yüklenmediğini, belki de TAP veya ağ bağdaştırıcısı hatalarından şikayet ediyorsanız, sorun bu olabilir. Her ikisini de kaldırın ve önce VPN B'yi, ardından VPN A'yı yüklemeyi deneyin. Diğer uygulama daha akıllıysa, başka bir hizmetle birlikte çalışırken sorun yaşamaz ve herhangi bir yükleme sorunu görmezsiniz.

Çakışan VPN uygulaması ayarları

Birden çok VPN kullanmanın yaygın bir sorunu, çakışan ayarlara sahip olmalarıdır. Cihazınızı başlatırsanız ve bir VPN en yakın sunucunuza bağlanmaya çalışır, ancak diğeri tüm internet erişimini engellemek için kapatma anahtarını açarsa , sonuçlar hoş olmaz.

Bunu test etmek için her iki uygulamayı da yükleyin, cihazınızı yeniden başlatın ve her şeyin normal görünüp görünmediğini kontrol edin. Bu, her iki uygulamadan da hata mesajı gelmediği ve tarayıcınızın ve diğer uygulamaların normal şekilde çalıştığı anlamına gelir.

Olmazsa (hatalar görüyorsanız, internet erişiminiz hatalı çalışıyor vb.) - o zaman ayarlarınızda bir çakışma olabilir. Hangi VPN uygulamalarının en önemli olduğuna karar verin ve sisteminiz üzerinde maksimum kontrol sahibi olmak istiyorsunuz. Ardından diğer uygulamayı başlatın, Ayarlar kutusunu açın ve soruna neden olabilecek sistem genelindeki ayarları arayın. 

Örneğin, her iki VPN'nin de öldürme anahtarları varsayılan olarak açıksa, bağlanana kadar her biri tüm internet erişimini engelliyor olabilir. Ancak hiçbir VPN bağlanamaz, çünkü diğer VPN tarafından engellenirler, bu nedenle internetiniz fiilen ölmüştür. Bu öldürme anahtarlarından birinin devre dışı bırakılması gerekiyor.

Alakalı olabileceğini düşündüğünüz her şeyi kapatın, yeniden başlatın ve tekrar deneyin. Yine de değiştirdiğiniz her şeyi not edin ve güvenlikle ilgili sonuçları düşünün. İkinci bir VPN yalnızca, öldürme anahtarını kapatırsanız çalışırsa, örneğin bu, güvenliğinizi riske atar (örneğin, onu torrent VPN olarak kullanırken ) ve belki de hiç kullanmak istemezsiniz.

VPN bağlantı sorunlarını düzeltme

VPN uygulamalarınızı yüklediniz. Birlikte mutlu mesut yaşıyorlar. Ama şimdi gerçekten temel sorunun zamanı: ikisi de bağlantı kurabilir mi?

Normal IP adresinizi almak için Google'da 'IP'İM NEDİR' yazarak testinize başlayın . İlk VPN uygulamasını kullanarak bağlanın, IP adresinizi tekrar kontrol edin, değiştiğini ve beklediğiniz ülkede olduğunu onaylayın. Ardından bağlantıyı kesin, ikinci VPN'ye bağlanın ve IP adresinizi tekrar doğrulayın.

Bu genellikle mobil cihazlarda sorunsuz çalışır. Ancak yine de Windows, VPN uygulamalarına sistemin kontrolünü ele geçirmeleri için daha fazla kapsam sağlar ve bu da çeşitli komplikasyonlara yol açabilir.

Örneğin, uygulamalardan birinin bağlanmayı reddettiğini görebilirsiniz. Bu genellikle daha önce bahsettiğimiz TAP veya TUN sürücüsü sorunuyla ilgilidir. TAP veya ağ bağdaştırıcısını onarma veya yeniden yükleme seçeneği için uygulama Ayarları sayfasını kontrol edin. Bu, bir bedeli olsa da sorunu çözebilir: Bir VPN uygulamasının tekrar çalışmasını sağlamanın diğerini bozması olasıdır (her ihtimale karşı tekrar test edin).

İkinci uygulamada farklı bir VPN protokolü kullanmak daha basit bir seçenek olabilir. İlk kullanıyorsa WireGuard , OpenVPN veya satıcının kendi protokolü (lightway, NordLynx, Mancınık Hydra) gibi IKEv2 veya L2TP gibi bir doğal Windows protokolünü kullanmak için ikinci ayarlayın.

Aynı anda iki VPN kullanma: çözümler

Yönlendiricinizi kullanın: VPN'leri ikiye katlamanın esnek bir yolu , yönlendiricinizde bir sağlayıcı ayarlamak ve cihazınızda başka bir sağlayıcı çalıştırmaktır. Şifrelenmiş trafiğiniz önce yönlendiricide kurduğunuz her şeyden geçer (VPN'ler farklı sistemlerde olduğundan çakışma olmaz), ardından uygulamada seçtiğiniz konuma gider.

Tor kullanın: Bir tür eşdeğer için VPN'nize, ardından Tor'a (Soğan Yönlendiricisi) bağlanabilirsiniz . Trafiğiniz VPN tarafından şifrelenir, ardından tekrar şifrelendiği ve rastgele seçilen bir sunucu grubu üzerinden yönlendirildiği Tor'a iletilir. Hedef site gerçek IP adresinizi asla görmez, bu nedenle kim olduğunuz hakkında hiçbir fikri yoktur ve Tor bile yalnızca VPN IP adresinizi alır. Gizlilik için harika, ancak performans düşüşüne dikkat edin: Tor ciddi şekilde yavaş.

Çift atlama: Biraz ödün vermekten memnunsanız, daha basit bir alternatif, Double VPN veya Multi-Hop özelliğine sahip tek bir VPN sağlayıcısı kullanmaktır. Bunlar, bir konumdaki (örneğin New York) bir sunucuya bağlanmanıza, ardından hedefinize göndermeden önce trafiğinizi başka bir yere (örneğin Londra'ya) yönlendirmenize olanak tanır.

Yalnızca bir sağlayıcı kullanmak, yaptığınız her şeyi görebildiği için bunun o kadar da özel olmadığı anlamına gelir. Ancak ekstra atlama, dünyanın geri kalanının ne yaptığınızı izlemesini zorlaştırıyor ve planın kullanımı çok daha kolay, normalde sadece uygulamada bir seçenek seçme meselesi. 

Tepkiniz nedir?

like
3
dislike
0
love
1
funny
0
angry
0
sad
0
wow
1