Bill Gates, Kongre altyapı yasasını kabul ederse iklim değişikliği projeleri için 1,5 milyar dolar sözü verdi

Gates’in şirketi Breakthrough Energy tarafından yönetilen fonu, parayı üç yıl boyunca sıfır emisyonlu uçak yakıtı gibi sera gazı emisyonlarını düşürme girişimlerine harcayacaktı.

Google
Bill Gates, Kongre altyapı yasasını kabul ederse iklim değişikliği projeleri için 1,5 milyar dolar sözü verdi

Microsoft’un kurucu ortağı Bill Gates Perşembe günü yaptığı açıklamada, Kongre’nin temiz enerji teknolojilerini finanse eden iki taraflı bir altyapı planını onaylaması halinde iklim yatırım fonunun federal hükümetle iklim değişikliğiyle mücadele için ortak projeler için 1,5 milyar dolar taahhüt edeceğini söyledi.

Senato’nun henüz Meclis’ten geçmemiş olan 1,2 trilyon dolarlık altyapı faturası, temiz enerji teknolojilerinin yaygın olarak benimsenmesi için uygulanabilirliğini gösteren projeler için Enerji Bakanlığı’na 25 milyar dolar sağlıyor. Para, tasarının sera gazı emisyonlarını azaltma programlarına yaptığı daha geniş yatırımın bir parçası.

Gates’in şirketi Breakthrough Energy tarafından yönetilen fonu, parayı emisyonları düşürme girişimlerine üç yıl boyunca harcayacaktı. Projeler sıfır emisyonlu uçak yakıtına, uzun süreli enerji depolamaya, yeşil hidrojene ve doğrudan hava yakalamaya odaklanacak.

Gates yaptığı açıklamada, “Altyapı Yatırım ve İş Yasası yasalaşırsa, bu işbirliği bizi yalnızca net sıfıra daha dayanıklı bir yola göndermekle kalmayacak, aynı zamanda ülke genelindeki topluluklarda hem acil hem de uzun vadeli işler yaratacaktır” dedi.

Altyapı planının Meclis’ten geçmesi için iki partili desteği yeterli gibi görünse de , D-Calif’ten Konuşmacı  Nancy Pelosi , Senato 3,5 trilyon dolarlık bir harcama faturasını geçene kadar altyapı tasarısını oylamayacağını defalarca vurguladı.

Kongre’nin her iki planı da onaylaması aylar alabilir.

Gates , The Wall Street Journal ile yaptığı röportajda , altyapı planı geçmezse, Breakthrough’un daha büyük projeler için finansmanı muhtemelen Avrupa ve Asya’ya taşıyacağını söyledi .

Enerji Bakanı Jennifer Granholm yaptığı açıklamada, Gates’in taahhüdünün özel sektörün “sera gazı emisyonlarını azaltma ve 2050 yılına kadar net sıfır ekonomi elde etme mücadelesine liderlik etmeye” nasıl hazır olduğunu gösterdiğini söyledi. 

Granholm, “Bu yatırımlar, ABD’yi temiz enerji ekonomisinin küresel lideri olarak konumlandırmak için yeni teknolojilerin kilidini açacak ve ülkenin tüm ceplerinde her tür işçi için iyi ücretli işler yaratacak” dedi.

Tepkiniz nedir?

like
2
dislike
0
love
1
funny
0
angry
0
sad
0
wow
1