Bilgisayarınız için işlemci nasıl seçilir ? Intel vs Amd

Bilgisayarınız için işlemci nasıl seçilir . PC'nizin içindeki o akıllı küçük merkezi işlem birimi (CPU) hakkında bilmeniz gereken her şey burada.Intel vs Amd karşılaştırılması, Anakarta uygun işlemci nasıl seçilir konularına cevap bulduk.

Google
Bilgisayarınız için işlemci nasıl seçilir ? Intel vs Amd

En iyi CPU , bilgisayarın (ve çoğu elektronik cihazın) beynidir ve hesaplamaları yapmaktan ve işlem gücü gerektiren hemen hemen her şeyi işlemekten sorumludur. Döngüler halinde tekrarlanan bir dizi saklı talimatı yürütmek için birlikte çalışan çeşitli dahili bileşenlerden oluşur.

Ama gerçekten bilmeniz gereken tek şey, günlük olarak yapmanız gereken her şeyi halletmesidir. Bir CPU satın alırken saat hızı, çekirdek sayısı, soket tipi ve bileşen desteği gibi çeşitli faktörleri akılda tutmaya değer. Akıllı bir satın alma yapmak için bilmeniz gereken her şey burada.

Intel vs AMD

PC CPU pazarındaki iki büyük oyuncu Advanced Micro Devices (AMD) ve Intel'dir. Her iki şirket de onlarca yıldır masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar için yongalar üretiyor ve birçok yönden benzer. Ortalama bir kullanıcı için, desteklenen bir ana karta Intel veya AMD CPU kurmak benzer sonuçlar elde edecektir — Windows 11 veya Linux dağıtımını sorunsuz bir şekilde çalıştırabileceksiniz.

Özellikle AMD'nin en yeni nesil işlemcileri olan Ryzen'in piyasaya sürülmesiyle, fiyat, performans ve güvenilirlikteki hafif dalgalanmalar dışında iki markayı birbirinden ayıran çok az şey kaldı. AMD tarafında, Ryzen ve Threadripper var ve Intel ile Core ve Xenon performans odaklı CPU serisinin yanı sıra daha uygun fiyatlı yapılar için Celeron, Pentium ve Atom ailelerine sahipsiniz.

AMD

 • Threadripper
 • Ryzen 9
 • Ryzen 7
 • Ryzen 5
 • Ryzen 3

Intel

 • Xenon
 • Core i9
 • Core i7
 • Core i5
 • Core i3
 • Pentium
 • Celeron
 • Atom

Soket nedir?

Soket, temel olarak CPU'yu ana karta bağlayan arayüzdür. Tüm CPU nesilleri eşit yaratılmadığından, bir anakart tarafından hangi işlemcilerin desteklendiğini belirleyen şey budur. 10. Nesil Intel işlemci, 12. Nesil anakartla çalışmaz, ancak 11. Nesil anakartla çalışır.

Bunun nedeni, fiziksel bağlantıyı oluşturan kontak pimlerinin farklı konfigürasyonlarının olmasıdır. Bir sokete bir CPU takarken, bu pinler ana karta ve anakarttan veri aktarmak için kullanılır. Hem AMD hem de Intel, daha sonra bir soket olarak belirlenen bu pinlerin belirli bir sayısını kullanır. Soketler, kaç tane pin bulunduğunu dikte etmek için adlandırılır - örneğin, Intel LGA 1700 soketinde 1.700 pin bulunur.

Bu nedenle, bu parçalar inanılmaz derecede hassas ve önemli olduğundan, bir işlemcinin göbeğiyle (veya bir anakart üzerindeki temas noktalarıyla) temas kurmamanız önerilir. Bu nedenle, gelecekteki CPU yükseltmelerine bağlı olarak soketi dikkatlice düşünmelisiniz. Bir sonraki işlemci serisi uyumlu olmayabilir ve yeni bir anakart satın almanızı gerektirebilir. Bununla birlikte, Intel ve AMD'nin ürün yinelemelerinde nasıl çalıştığına bağlı olarak, bir soket genellikle bir dizi CPU nesliyle uyumludur.

AMD için, yeni AM4 soketi (PGA 1331 olarak da bilinir) toplam 1.331 bağlantıya sahiptir ve Ryzen işlemcilerinin en son yinelemesiyle birlikte piyasaya sürülmüştür. Eski FX işlemciler soketle çalışmadığından ve yeni Ryzen ailesinin ne kadar değer dostu olduğunu göz önünde bulundurarak bu CPU'ları gerçekten düşünmemeniz gerektiğinden, gerçekten ilgilenmeniz gereken tek AMD soketi.

Bir CPU, soket ve yonga seti seçmeye gelince, işlemcinin kendisiyle başlayın. CPU'ya karar verdiğinizde, tüm süreci çok daha kolay hale getirmek için soket ve mevcut yonga setleri filtrelenecektir. Örneğin, Core i5-12600K ile giderken, gerekli LGA 1700 soketiyle birlikte gelen Z690 yonga setini tavsiye ederim.

Yonga seti nedir?

Peki Z690 yonga seti tam olarak nedir ve anakartta ne işe yarar? Bu, anakartın silikon omurgasıdır ve CPU ile anakarta bağlı diğer her şey arasındaki bağlantıyı yönetir. CPU, PCIe hatları aracılığıyla RAM ve bazı cihazlarla etkileşime girebilir, ancak yonga seti büyük ölçüde diğer her şeyi halledecektir.

USB bağlantı noktalarından (hem arka G/Ç hem de ön kasa panellerinde), dahili SATA bağlantı noktalarından, M.2 depolama yuvalarından ve daha fazlasından bahsediyorum. Bir yonga seti bir sokete ve bir nesil işlemciye bağlanacaktır. Z590 yonga seti, 10. ve 11. Nesil Intel CPU'larla uyumluyken, daha yeni Z690 yalnızca 12. Nesil CPU'larla uyumludur.

Aynı sokete sahip farklı yonga setleri de olabilir. Ryzen 3000 ve 5000 işlemcilerle çalışan AMD anakartlarda A520, B550 veya X570 yonga seti bulunabilir. Bunların hepsi aynı işlemcilerle çalışacak ve kutudan çıkar çıkmaz benzer performans seviyeleri sunacak, ancak mevcut işlevler ve özellikler farklı olacaktır.

Bir A520 anakartta hızlı depolama ve genişletme/grafik kartları için herhangi bir PCIe 4.0 hattı bulunmazken, bir B550 veya X570 anakart bu yeteneklere sahip olacaktır (B550, PCIe 4.0'da yalnızca bir PCIe x16 yuvasını ve M.2 yuvasını destekler; X570, PCIe'ye sahiptir 4.0, mevcut yuvaların çoğunda veya tümünde). Diğer farklılıklar arasında USB bağlantı noktaları, hız aşırtma ve çoklu GPU desteği sayılabilir.

Kaç çekirdek ve iş parçacığına ihtiyacınız var?

İşlemciler talimatları döngüler halinde işler ve tek bir çipin aynı anda daha fazla talimat setini işlemesine izin vermek için Intel ve AMD (ve diğer CPU satıcıları) "çekirdek" olarak bilinen şeyi kullanır. Bir çekirdeği bir CPU ve çok çekirdekli işlemcileri birbirine kaynaşmış birden fazla CPU olarak düşünün. Bu, yazılımın bu özellikten yararlanmak için kodlanması durumunda, herhangi bir zamanda daha fazla verinin işlenmesine izin verir.

Yeni PC yapılarında tavsiye, en azından 6 çekirdekli CPU'lara sahip dört çekirdekli bir CPU'ya gitmek, geleceğe yönelik koruma ve performans için ideal seçenek, ancak daha fazla çekirdek hemen performans artışıyla sonuçlanmaz. Ancak çekirdeklerin yanı sıra konuları da göz önünde bulundurmalısınız. Çok iş parçacıklı çekirdekler, işlemcinin kaynaklarını aynı anda iki yürütmeyi işlemek için daha fazla bölmesini sağlar.

Tek çekirdekli bir işlemcide tek iş parçacığı, çift çekirdekli işlemci iki, çoklu iş parçacıklı dörtlü çift çekirdekli işlemci vb. bulunur. Ne yapmayı planladığınıza bağlı olarak, daha fazla çekirdek, daha fazla iş parçacığından daha verimli olabilir. Belirli oyunlarda oyun oynamak fiziksel çekirdeklerden yararlanabilirken, video düzenleme ve yoğun uygulamalar hiper iş parçacığını destekleyebilir.

Biraz araştırma yapmaya değer, ancak Intel ve AMD'nin modern CPU'ları giriş noktasında genellikle altı çekirdekte başlar. Son olarak, işlemcinin hızını göz önünde bulundurmalısınız. Bu, megahertz (MHz) ve gigahertz (GHz) cinsinden ölçülür. CPU döngülerini göz önünde bulundurarak, tek bir MHz saniyede bir milyon döngüyü ve bir GHz bir milyar döngüyü gösterir, bu nedenle 3.4GHz işlemciye bakıldığında, saniyede sadece üç buçuk milyar döngüyü kaldırabileceği anlamına gelir. Bu çok fazla işlem gücü.

En iyi CPU nasıl seçilir ?

Farklı bütçelere ve gereksinimlere uyan bir dizi seçenek var. Hangisinin ihtiyaçlarınız için yeterli gücü sunduğunu görmek için işlemciler üzerinde biraz araştırma yapmaya ve ardından uyumlu bileşenlerle bir yapı oluşturmak için oradan çalışmaya değer. Gerçekten şaşkınsanız, başlamanıza yardımcı olacak özel bir PC için en iyi CPU'ları topladık.

Tepkiniz nedir?

like
1
dislike
0
love
1
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0