Araştırmacılar, TikTok'un sağlık etkilerini incelemenin zamanının geldiğini söylüyor

halk sağlığı araştırmacıları platformun (çoğunlukla genç) kullanıcıları üzerinde sahip olabileceği sağlık etkileri hakkında çok az şey biliyor. Bu endişe verici, çünkü araştırmacılar sosyal medya platformlarının zararlı olabileceğini biliyorlar Özellikle bazı genç ve ergen gruplarının sağlığına.

Google
Araştırmacılar, TikTok'un sağlık etkilerini incelemenin zamanının geldiğini söylüyor

İnsanlar son birkaç yılda akın akın TikTok'a akın etti - ancak sosyal medya devinin potansiyel sağlık etkilerine ilişkin araştırmalar devam etmedi. TikTok'un şu anda 1 milyardan fazla kullanıcısı olmasına rağmen , halk sağlığı araştırmacıları, platformun (çoğunlukla genç) kullanıcıları üzerinde sahip olabileceği sağlık etkileri hakkında çok az şey biliyor. Bu endişe verici, çünkü araştırmacılar sosyal medya platformlarının özellikle bazı genç ve ergen gruplarının sağlığına zararlı olabileceğini biliyorlar .

London School of Hygiene & Tropical Medicine'de bir sağlık politikası araştırmacısı olan Marco Zenone, “Platform çok büyük, ancak bununla ilgili neredeyse hiçbir bilimsel araştırma yok” diyor.

Zenone, araştırmacıların TikTok'un bazı genç kızların zihinsel sağlığını bozmak ve komplo teorilerini yavaşlatmamak gibi diğer platformlarla benzer sorunları olup olmadığını anlamaya başlamasının acil olduğuna inanıyor . Bu nedenle, işbirlikçileriyle birlikte, bu ayın başlarında, uzmanların araştırması gereken alanların ana hatlarını çizen bir araştırma gündemi önerisi yayınladı . Alkol kullanımının ve elektronik sigaranın platformda sunulma şeklini, kullanıcılar tarafından verilen tıbbi tavsiyeleri (COVID-19 yanlış bilgileri ışığında daha acil hale getirilen) ve ılımlılık politikalarını içerir. Ayrıca, kişisel, hassas hikayeler paylaşan videolar viral hale geldiğinde ve platformun gençlerin ruh sağlığı üzerinde Instagram gibi benzer etkileri olup olmadığı konusunda kullanıcılara ne olacağı konusunda endişeleniyorlar.

Zenone, "TikTok'un ne kadar erişime sahip olduğu düşünüldüğünde araştırma çok geride kaldı" diyor.

Verge , Zenone ile önerilen gündemi ve TikTok'un sağlık üzerindeki etkilerinin araştırılmasının neden önemli olduğu hakkında konuştu.

TikTok'un sağlık üzerindeki etkileri hakkında neden fazla bir şey bilmiyoruz?

Bence çok hızlı bir şekilde öne çıktı ve araştırmalar yetişemedi. Şu anda TikTok'un 1 milyar kullanıcısı olduğunu biliyoruz ve ortaya çıkan birçok araştırmanın hala Facebook, Instagram ve ilgili platformlarda olduğunu ancak TikTok'ta henüz değişmediğini görüyoruz. Bu, halk sağlığı araştırmacıları olarak bizi biraz endişelendiriyor çünkü geçmişte kontrolsüz bırakıldığında neler olduğunu gördük.

Çalışmanız gereken önemli alanlar olarak neyi belirlediniz ve bunlar neden bu kadar önemli?

İşaretlediğimiz şeylerden bazıları, diğer sosyal medya platformlarında ele aldığımız sorunlardan sadece birkaçı ve diğer platformlarda belgelenen sorunlar, ancak henüz TikTok'ta bakmadık. Örneğin, sağlığa zarar veren ürünlerin tanıtımı - Juul gibi ürünler Instagram'da yayıldı, sağlık araştırmacılarının konuşmanın nasıl genişlediğini inceleyebileceğinden daha hızlı yayıldı. Bu tür araştırmalarda proaktif olmamızın ve platformda neler olduğunu belgelememizin bir nedeni budur.

Platformda bir çok insan da sağlık tavsiyesi veriyor ama sağlık tavsiyesinin kalitesini gerçekten bilmiyoruz. Hangi araştırmaların mevcut olduğu bize, birinin bir konu hakkında konuşmak için yeterli bilgiye sahip olduğunda, genellikle doğru olduğunu söyler. Ancak bir ürün satan biri gibi bir çıkar çatışması başlatırsanız kalite düşer. Ve bu, birinin bu sağlık bilgilerini nasıl kullandığına bağlı olabilir.

Ayrıca yanlış bilgilendirmenin sosyal medyada bir sorun olduğunu biliyoruz, ancak TikTok'ta bunun boyutunu bilmiyoruz. TikTok'ta nefret dolu veya hassas içeriğin yayılmasını da incelememiz gerekiyor. Bir milyar kullanıcıyla, ılımlılığının gerçekte ne kadar iyi olduğunu sormalıyız.

Bu sorular diğer sosyal medya platformlarında sorduğumuz sorulara benziyor mu, yoksa burada TikTok hakkında benzersiz bir şey var mı?

Gördüğüm en temel fark, TikTok'un gerçekten Facebook, Instagram ve diğer sosyal medya platformlarından öğrenme fırsatına sahip olması. Eksiklikler belgelendi. Yani büyük olan yeniliktir. Sosyal medya, farklı ölçeklerde olsa bile, genellikle platformlar arasında aynı sorunlarla karşı karşıyadır. Araştırma yapmamızın ve neler olduğunu görmemizin nedenlerinden biri de bu.

TikTok'un kullanıcı tabanı da biraz farklı. Platformda çok fazla genç var ve araştırma yaparken bunu aklımızda tutmamız gerektiğini düşünüyorum.

TikTok'u anlamak neden bu kadar önemli?

Bizim görüşümüz, TikTok'un bir süre daha burada olacağı yönünde. Ve onu kullananların çoğunluğunun genç insanlar olduğunu biliyoruz. Yani mesele sadece TikTok'u olabildiğince güvenli hale getirmekle ilgili.

TikTok'u sorumlu tutmamız gerektiğine inanıyorum. Bunu yapmanın yollarından biri de platformda neler olup bittiğini takip ettiğimizden emin olmaktır.

Tepkiniz nedir?

like
1
dislike
0
love
1
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0