Apple ve Spotify, 2021'in en çok dinlenen şarkılarını açıkladı

Apple Music ve Spotify'ın rakamlarına göre, pop yıldızları Ed Sheeran, Taylor Swift ve Bad Bunny 2021'in en çok dinlenen sanatçıları arasında yer aldı.

Google
Apple ve Spotify, 2021'in en çok dinlenen şarkılarını açıkladı

Ancak, punk-pop marşı Good 4U'nun her iki serviste de en çok çalınan şarkı olarak ortaya çıkmasıyla Birleşik Krallık'ta en üst sırayı alan yeni gelen Olivia Rodrigo oldu.

En çok dinlenen sanatçılar

Küresel olarak, ilk hit olan Drivers License Spotify kullanıcıları için en büyük şarkıydı.

Apple'ın izleyicileri, Dynamite single'ı yılın en çok çalınan şarkısı olan BTS'in kaygan popunu tercih etti.

İlk olarak 2020'de piyasaya sürülen Dynamite şarkısı Spotify'ın ilk beşine giremedi - muhtemelen akış hizmeti bu yıl grubun yalnızca Güney Kore'sinde başlatıldığından (popüler, reklam destekli ücretsiz hizmeti seçeneği olmadan

İngiliz sanatçılar yıl sonu listelerinde iyi temsil edildiler ve Dua Lipa'nın disko-pop odyssey Future Nostalgia'sı Spotify'ın Olivia Rodrigo'nun Sour'dan sonra en çok çalınan ikinci albümü oldu.

Ed Sheeran'ın sokağa çıkma yasağının hafifletildiği bir yazın müziği için özel olarak piyasaya sürülen kulak kurdu Bad Habits, Spotify'ın 2021'deki en büyük üçüncü şarkısıydı.

Bununla birlikte, hizmetin daha ABD merkezli hedef kitlesini yansıtarak Apple'ın tablosunda yalnızca 53. sırada yer aldı.

Apple'ın Birleşik Krallık dinleyicileri arkasını kolladı ve Bad Habits, Sheeran'ın kendi ülkesinde yılın en çok dinlenen üçüncü şarkısı olarak küresel konumunu eşitledi.

Ancak grafikler, Adele'in bir izlenim bırakması için çok erken derlendi. Geri dönüş single'ı Easy On Me, Apple'ın En İyi 100'ünü tamamen kaçırdı.

2021 yılının bitmesine bir takvim ayı kala, yıldız kolayca ilk 10'a girebilir. Dördüncü albümü 30, satıştan sadece bir hafta sonra şimdiden ABD'de yılın en çok satanı oldu.

Spotify'a göre, genel olarak yılın en popüler sanatçısı, etkileyici bir toplam 9,1 milyar dinlemeye ulaşan Porto Rikolu rapçi Bad Bunny oldu.

27 yaşındaki haberi duyduktan sonra, "En çok dinlenen bir numaralı sanatçı olmayı düşünmüyorum" dedi. "Ben sadece müzik yapıyorum. Sadece 'işimden' zevk alıyorum."

Klasik albümleri Fearless and Red'in bu yıl yeni versiyonlarını yayınlayan Taylor Swift, Spotify'ın en çok çalınan ikinci sanatçısı olurken, onu BTS, Drake ve Justin Bieber izledi.

Spotify ve Apple Music birlikte küresel akış pazarının %48'ini oluşturuyor ve başarılı sanatçılar en popüler parçaları için çok sayıda çalma çekebiliyor.

Spotify'ın ilk beşindeki tüm şarkılar son 12 ayda 1 milyardan fazla dinlendi.

Akıştan elde edilen karlar, müzik endüstrisinin 2000'lerin korsanlık krizinden kurtulmasına yardımcı oldu ve İngiltere plak şirketleri geçen yıl 736,5 milyon sterlin kazandı.

Ancak bu paranın nasıl dağıtıldığına dair eleştiriler var ve birçok müzisyen ve şarkı yazarı, şarkıları çalındığında bir kuruş aldıklarını söylüyor.

Mevcut sistemde sanatçılar yaklaşık %16 alıyor.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0